Acele

Woman holding hand with wrist watch and looking at camera

 

Evet, sadece “acele” ; kelime anlamı :bir işi çabucak yapmaya, bitirmeye çalışmak. Günlük konuşmalarımızda gayri ihtiyari  kullanırız ; aceleye getirme! Peki nedir aceleye getirmek :  zaman darlığından yararlanarak birisini aldatmaya çalışmak, işi çabuk, özensiz veya hatalı yapmak. Atasözlerimizde, özdeyişlerimizde de vardır : “acele işe şeytan karışır” , “acele giden ecele gider”, “acele bir ağaçtır meyvesi pişmanlık”. Yani kültürümüzde acele pek itibar edilen bir durum değildir.

Kimimiz de bunun hakkını pek güzel veririz,

karşılaşmışsınızdır mutlaka böyle insanlarla, hani hareketleri yavaştır, polar bear slideağır ağır yürürler, sorunuza cevap verirken önce başlarını yavaşça kaldırıp size bakarlar, bir kaç saniye dururlar sonra konuşurlar.

İşleri de yavaştır bu tiplerin, kendilerini sıkmazlar, olduğu kadarını yapıp kalanı için acele etmezler, nasıl olsa “yarın” vardır. Kimileri de tam tersidir, hayat hızlı geçer onlar için. Genelde tezcanlıdırlar. Duraksamadan konuşurlar, hızlı yürürler. İşlerin beklemesine tahammülleri yoktur hatta her iş aceledir. Birlikte çalışıyorsanız size fenalık getirebilirler.

En iyisi galiba mümkünse aceleye mahal bırakmadan işleri yapmak, gerekiyorsa da acele etmek, acele gerektirmeyen durumlarda ise sakin bir şekilde ama fazla gevşemeden hareket etmek.

Bunun için en iyi yol aklımızın rehberliği olmalı, düşünmek, muhakeme etmek, plan yapmak, işlerin aciliyetini iyi değerlendirip ona göre öncelik vermek, zamanımızı iyi kullanmak.

woman in glasses looking up with light idea bulb

Daha sonraki yazılarımızda bu konu ile ilgili tekrar buluşmak dileğiyle.

Sağlıklı kalın

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir