Anında Sorgulamak-2

Bir önceki yazımızdan devam edersek, yaşadığımız hayattan memnun olmamamızın nedenlerinden biri de yaşantımızı koşullu tepkiler içinde sürdürmemizdir; alışkanlıklar, korkular, endişeler, itikatlar… Bundan kurtulmanın yolu yaşadığımız istemsiz, otomatik hayattan kurtulup kendimize dönmemiz, bilincimizi açmamız, farkındalığımızı arttırmamızdır. Ancak bu şekilde psikolojik acılarla baş etme gücümüz olabilir. Bunu başarmak için geçen yazımızda bahsettiğimiz gibi durup, düşünüp, analiz edip, karar verip çözümü uygulamalıyız, yani grafik olarak gösterirsek :

Bir örnekle üzerinden gidelim :

İşyerinizdesiniz, çalışma arkadaşlarınızdan birisiyle üzerinde çalıştığınız konunun bir detayı hakkında tartıştınız ve konu ile orantılı olmayacak bir şekilde fazla öfkelendiniz ve tepki göstermek üzeresiniz. işte tam bu noktada akış diyagramımızı takip edelim:

  1. DUR
  2. Düşün: Neden bu kadar öfkelendim? Bunun altında yatan başka hisler olabilir ; kırgınlık, güçsüzlük, kıskançlık, suçluluk, güvensizlik gibi. Bu sebeplerin bir veya birkaç tanesi bir araya gelip bu tepkiye neden olmuş olabilir. Öfke yüzleşmek istemediğiniz duygularınızı maskeliyor olabilir, onu bir savunma mekanizması olarak kullanıyor olabilirsiniz.
  3. Analiz et : Sonra bu kişinin nasıl biri olduğunu ve onunla ilişkinizi düşünüyorsunuz : aslında o oldukça başarılı birisi, yakın zamanlarda işe başlamış olmanıza rağmen şu anda sizden mevki ve ücret olarak daha iyi durumda, eline aldığı projeleri başarı ile sonuçlandırıyor, üst yönetimle arası iyi, kurumunuz ona kariyer anlamında yatırım yapıyor ve siz de bunun farkındasınız. Bütün bunları düşününce o kişiye içten içe kıskançlık duyduğunuzu farkediyorsunuz. Şu anda tartıştığınız konu ile ilgili önerdiği çözümün daha kolay gerçekleştirilebileceğini ve daha iyi sonuç vereceğini fark ediyorsunuz ve içinizde yavaş yavaş bir öfke biriktiğinin farkındasınız.
  4. Karar: İşte bu an karar verme anı, nasıl davranacağınıza karar vereceğiniz an. Ya arkadaşınıza teşekkür edip önerdiği çözümü kullanacaksınız yada sudan bir bahane bulup ona öfkenizi açığa çıkaracaksınız ; hangisi iyi ve faydalı ? Karar sizin… Siz ve çevreniz için uygun olanı seçip ona göre davranmalısınız. Yukarıdaki satırlar boyunca anlatılan işlemleri de bir iki saniye içerisinde zihninizden yapıp kararı uygulamaya koymalısınız.
  5. Devam et : Ve karar verdiniz ; aklınızın ve mantığınızın sesine uyup arkadaşınızın fikri için teşekkür edip işinize devam ettiniz.

İşte anında sorgulamanın faydası burada ama biraz farkındalık ve kendine hakim olma yetisi gerekiyor. Faydasını da uyguladıkça görülüyor.

Bir sonraki yazımızda çoğumuzu etkileyen, meşgul eden bir takım konuları inceleyeceğiz. Daha sonraki yazılarımızda ise farkındalık üzerine konuşacağız. Şimdilik hoşça kalın.

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir