Denge

“Kadın yürürken dengesini kaybetti”, “adamın davranışları dengesiz”, “dengeli beslenme”, dengeli ekonomik büyüme”, “ruhsal denge” ve benzeri birçok tanımlama ama hepsinin ortak noktası “DENGE”.

Hiç disilhouette of slacklinerkkat etmiş miydiniz bu kelimeye? Metabolizmamızın nasıl çalıştığından hayatımızı nasıl yaşayacağımıza, ruhsal durumumuza kadar birçok yerde kullanıyoruz bu sözcüğü. Sanki sihirli bir sözcük, denge ile ilgili cümlenin ardından olumlamayı alabiliyorsak (kendi kendimizden veya karşımızdakinden rahatlıyoruz, adeta sorun çözülüyor. Eğer bahis konusu hakkında olumsuz sonuca varıyorsak ( dengesiz ! ) bu sefer bunu kuvvetlendirecek kanıtlar sıralamaya başlıyoruz zihnimizden arka arkaya ve dengesizliğin ne kadar kötü bir şey olduğunu düşünüyoruz.

Burada bahsetmek istediğim “HAYATIMIZDA DENGE” . Hani derler ya; ifrat ile tefrit arasında orta yolu bulabilme. Her konuda, sabah gözümüzü açtığımız andan akşam uykuya daldığımız ana kadar, yaşadığımız her dakikada.

Çok basit fakat çok anlamlı bir kelime; uçlardan uzak, aşırılıklardan arı, ip cambazının hiç kaybetmediği fakat ekosistemin sık sık kaybettiği, içinde bulunulduğunda herkesin mutlu olduğu, ondan uzaklaşılınca en hafif terimiyle hasta olarak nitelendirildiğimiz o müthiş durum. Aklın mantığın yolu, tutkuların, hırsların, öfkenin ilacı. Canlısına cansızına bakmaz, herkese lazım ; binlerce aracın geçtiği asma köprüyede, kayalara tırmanan keçiye de.

Bu kadar büyülü bir sözcüğün hayatımızda da önemli bir rolü olmalı, “aklın yolu” desek fazla mı abartmış oluruz, belki de her durumda geçerli olmuyordur, bazan dengeye filan aldırmamak gerekiyordur, olabilir, onu da ayrıca incelemek gerekir ama bizim burada konuştuğumuz gündelik hayatımızda dengeyi tutturmak : çalışmak / dinlenmek , çok yemek / az yemek , az uyumak / çok uyumak, insanı ilgilendiren her fiile uygulanabilir.

Var mı bunu uygulamanın sihirli bir yolu, benim bildiğim yok ama sanırım  en iyi çare sözler ağızdan çıkmadan, düşünceler eyleme dönüşmeden beynimizin bir köşesindeki tartıdan geçirmek, artısını bir tarafa eksisini bir tarafa koyup dengeyi buldurmak, ondan sonra yol vermek…

Scales on a table. Vintage sepia photo

                                                                                                                                      Dengeli Kalın

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir