Tehlikeli Bakteriler

   Bakteri ismini duymayanımız yoktur herhalde. Bakterilerin neden olduğu verem, boğmaca, difteri, tetanoz, orta kulak iltihabı gibi hastalıklara neden olan belki hastalığı geçirmediğimiz fakat adını duyduğumuz bakterilerin yanında bir de adını pek duymadığımız yada az duyduğumuz fakat sonucu ölüme kadar giden bazı bakteri türleri var. Ayrıca son zamanlarda isimlerini daha sık duymaya başladığımız bağırsakta yaşayan faydalı bakteriler var. Tıp ile bağlantılı bir kişi değilim, aşağıdaki bilgilerin internetten derlenmiş olduğunu göz önüne alarak okumasınızı ve değerlendirmenizi öneririm. Yazının amacı bu az duyulmuş bakteriler hakkında farkındalık yaratmaktır ;

Aşağıdaki bakterilerden bazıları ile ilgili bilgileri okudukça gerçekten dehşete düştüm, sağ ve sağlıklı olduğuma şükrettim, o kadar sıradan yollardan basitçe bulaşabiliyorlar ki insanın pek inanası gelmiyor.

Şimdi dehşetengizlik sırası ile gidelim (ikincisi daha dehşetli olanı)

1- EHEC

    İnsanların ve sıcak kanlı hayvanların bağırsaklarında yaşayan ve “normal bağırsak florası” adı verilen bakterilerden biri olan Eschrichia koli’nin bazı tipleri salgın hastalıklara neden olabiliyor.

   Hastalık kanlı ishal ile seyreden bağırsak enfeksiyonu ile başlıyor, bazı hastalarda böbrek yetmezliği ve alyuvarların yıkımı (HUS) ile ölüme kadar gidebiliyor. Hastalığın nedeni bakterinin “veratoksin” veya “shigatoksin” adı verilen kuvvetli bir zehir üretmesi. Hastalığa de bu zehir neden oluyor. İsmi, bağırsakta kanama yapıcı anlamına gelen Entero-hemorajik E.coli’nin kısaltılmış hali : EHEC.

İlk salgın 1982 yılında ABD’de görülmüş daha sonra 1996 yılında Japonya’da bir okul yemeğinden yiyen çocuklar arasında ortaya çıkmıştır. Salgında 9451 çocuk hastalanmış ve bu salgında kaynağın o yemekte yenilen turp salatası olduğu tespit edilmiştir.

Bu bakteriler insanlara sıklıkla yiyip içtiğimiz gıdalarla bulaşıyor. Bu bakteri insanlara, yedikleri çiğ sebze ve meyveler aracılığıyla bulaşabildiği gibi bunun yanında iyi pişirilmemiş et, tavuk ve süt ürünleriyle veya bakteriyi taşıyan hayvan ve insanlarla direkt temas yoluyla da bulaşabilir. Özellikle çocuklar ve yaşlılara özellikle dikkat edilmeli.

Hastalığın başlangıç belirtileri, kramp tarzında karın ağrısı ve kanlı ishaldir. Bu belirtilere bulantı ve kusma ve ateşte eşlik edebilir. Hastalık 10 gün içerisinde iyileşir ama HUS gelişen hastalarda tablo giderek ağırlaşır, böbrek yetmezliği ve kan hücrelerinde yıkım meydana gelir. Bu hastaların mutlaka hastanede ve durumun ciddiyetine göre yoğun bakım servisinde tedavi edilmeleri gerekir. Bilinçsiz ve doktor kontrolü dışında antibiyotik kullanımı, hastalığın gidişini olumsuz etkileyeceğinden bundan kaçınılması gerekir.

Her yemekten önce ve tuvaletten çıktıktan sonra ellerin mutlaka sabunlu su ile güzelce yıkanması alınabilecek bireysel önlemleri en kolay, en ucuz ve en etkin olanıdır. Bununla birlikte çiğ yenecek gıdaların çok iyi yıkanması, salgın tehlikesi olduğunda uygun yöntemler kullanılarak dezenfekte edildikten sonra tüketilmesi, pişirilerek yenilen yiyecekleri ise iyi pişirilmesi, yemeğin her yerinin en az 70 derece veya üzerinde sıcaklığa ulaşmasının sağlanması gerekmektedir. Küçük çocuklara ileri yaşlılara ve bağışıklık sistemi bozulmuş olan hastalara bakım yapan bakıcıların bu önlemleri çok dikkatli biçimde uygulamaları çok önemlidir.

2- Et yiyen bakteri :

Et Yiyen Bakteri, (Nekrotizan Fasilit)bakterilerin ortaya çıkardığı bir enfeksiyon çeşitidir. Kısa süre içerisinde cilt, yağ ve kasları örten dokuyu yok edebilecek bir yapıya sahiptir. Et yiyen bakteri hastalığının bir diğer ismi ise nekrotizan fasilittir. Bu hastalık bütün organlarda gerçekleşebilir ancak cinsel organlarda oluştuğunda bu hastalığa Fournier Kangreni adı verilmektedir.

Et yiyen bakteri hastalığı oldukça nadir bir hastalıktır ancak bir o kadar da ciddi bir hastalıktır. Bu enfeksiyona yakalanan kişilerin %25’inin ölümüne neden olmaktadır.

Et Yiyen Bakteri Hastalığına Yakalanma Riskini Arttıran Faktörler Nelerdir?

 • Zayıf bağışıklık sistemine sahip olmak,
 • Şeker, karaciğer, kanser veya böbrek hastalıkları gibi kronik herhangi bir hastalığınız var ise,
 • Ameliyat sonrası yaraları da dahil yaranız bulunuyorsa,
 • Yakın zamanda suçiçeği gibi döküntüye neden olan viral enfeksiyon geçirmiş iseniz,
 • Vücudun bağışıklık sistemini düşüren steroid ilaçlar kullanıyor iseniz,
 • Et yiyen bakteri hastalığına yakalanma riskiniz diğer kimselere göre artmaktadır.

  Et Yiyen Bakteri Nedenleri Nelerdir? Et yiyen bakteri hastalığına birkaç çeşit bakteri neden olmaktadır. Bu bakterilerden bir kaçı streptokok boğaz ağrısı ve impetigo gibi bazı enfeksiyonlara da yol açmaktadır. Genelde bu bakteriler hafif enfeksiyonlara neden olmaktadır ancak nadir de olsa tehlikeli vakalara da neden olabilmektedir.

  Şu sebepler ile enfeksiyon geçirebilirsiniz:

  • Böcek ısırıkları,
  • Yanık, kesik gibi yaralardan bakterilerin deri altına girmesi,
  • Deniz suyu, çiğ tuzlu su balığı ve çiğ midye ile yaraların temas etmesi,
  • Karın bölgesinde yer alan yaralar, ameliyat yaraları veyahut tümör,
  • Kaslarda zorlanmalar veya berelenme
  • Et yiyen bakteri hastalığına neden olan bakteriler öpüşme, yaraya dokunma gibi yakın temaslar ile bulaşabilmektedir.

  Et Yiyen Bakteri Belirtileri Nelerdir?

  Et yiyen bakteri hastalığının belirtileri yaralanma olduktan sonra aniden başlamaktadır. Eğer 24-36 saat içerisinde iyiye gittikten sonra aniden kötüleşen bir ağrınız var ise derhal tıbbi müdahale görmeniz gerekebilir. Diğer et yiyen bakteribelirtileri şunlardır:

  • Kızarık, şişmiş, normal vücut ısısından daha sıcak deri,
  • Ürperme ve ateş
  • Mide bulantısı ve kusma
  • İshal

  Enfeksiyon oldukça hızlı yayılır ve hızlı bir şekilde hayati risk taşıyacak noktaya gelebilmektedir. Şok geçirebilirsiniz, kangrene neden olabilir. Organ yetmezliği ve ölüme neden olabilir.

  Et Yiyen Bakteri Tedavisi Nasıldır?

  Et yiyen bakteri hastalığında erken teşhis, tedavinin en önemli noktasıdır. Ne kadar erken tedavi başlar ise ölümden, organ kaybı gibi ciddi zararlardan o kadar korunma şansınız artmaktadır. Yoğum bakım tedavisi görme ihtimaliniz bulunmaktadır. Et yiyen bakteri tedavi şunlardır:

  • Yoğun bakım
  • Ameliyat
  • İlaçlar
  • Şok
  • Hiperbarik oksijen tedavisi

You May Also Like

About the Author: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir