Tehlikeli Bakteriler

Bakteri ismini duymayanımız yoktur herhalde. Bakterilerin neden olduğu verem, boğmaca, difteri, tetanoz, orta kulak iltihabı gibi hastalıklara neden olan belki hastalığı geçirmediğimiz fakat adını duyduğumuz bakterilerin yanında bir de adını pek duymadığımız yada az duyduğumuz fakat sonucu ölüme kadar giden bazı bakteri türleri var. Ayrıca son zamanlarda isimlerini daha sık duymaya başladığımız bağırsakta yaşayan faydalı bakteriler var. Tıp ile bağlantılı bir kişi değilim, aşağıdaki bilgilerin internetten derlenmiş olduğunu göz önüne alarak okumasınızı ve değerlendirmenizi öneririm. Yazının amacı bu az duyulmuş bakteriler hakkında farkındalık yaratmaktır ;

Aşağıdaki bakterilerden bazıları ile ilgili bilgileri okudukça gerçekten dehşete düştüm, sağ ve sağlıklı olduğuma şükrettim, o kadar sıradan yollardan basitçe bulaşabiliyorlar ki insanın pek inanası gelmiyor.

Şimdi dehşetengizlik sırası ile gidelim (ikincisi daha dehşetli olanı)

1- EHEC : İnsanların ve sıcak kanlı hayvanların bağırsaklarında yaşayan ve “normal bağırsak florası” adı verilen bakterilerden biri olan Eschrichia koli’nin bazı tipleri salgın hastalıklara neden olabiliyor. Hastalık kanlı ishal ile seyreden bağırsak enfeksiyonu ile başlıyor, bazı hastalarda böbrek yetmezliği ve alyuvarların yıkımı ile ölüme kadar gidebiliyor. Hastalığın nedeni bakterinin “veratoksin” veya “shigatoksin” adı verilen kuvvetli bir zehir üretmesi. Hastalığa de bu zehir neden oluyor. İsmi, bağırsakta kanama yapıcı anlamına gelen Entero-hemorajik E.coli’nin kısaltılmış hali : EHEC.

İlk salgın 1982 yılında ABD’de görülmüş daha sonra 1996 yılında Japonya’da bir okul yemeğinden yiyen çocuklar arasında ortaya çıkmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir